Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 maja 2026, 10:58 komentarzy 6

(Fot. Powiat Iławski.)

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Iławie pojawił się urzędomat. To urządzenie, które wkrótce pozwoli mieszkańcom odbierać dokumenty bez konieczności stania w kolejkach i bez dopasowywania się do godzin pracy urzędu. W praktyce oznacza to, że odbiór dokumentów będzie możliwy także po godzinach urzędowania, w dogodnym dla mieszkańców czasie.

Jak informuje starostwo, urzędomat ma przede wszystkim ułatwić kontakt z urzędem i skrócić czas załatwiania spraw. Mieszkańcy będą mogli odebrać wcześniej przygotowane dokumenty szybko i bez wizyty przy okienku, co ma odciążyć również sam urząd w godzinach największego ruchu.

To rozwiązanie wpisuje się w szerszą zmianę, którą widać w wielu polskich samorządach. Coraz częściej pojawiają się urządzenia i systemy samoobsługowe, które pozwalają załatwiać sprawy bez bezpośredniego kontaktu z urzędnikiem. Celem jest większa wygoda mieszkańców i krótszy czas obsługi spraw urzędowych.

W praktyce oznacza to także odejście od sztywnych godzin pracy urzędów w przypadku prostych czynności, takich jak odbiór gotowych dokumentów. Samorządy coraz mocniej stawiają na rozwiązania, które mają dopasować administrację do codziennego rytmu życia mieszkańców, a nie odwrotnie.

Urzędomat przy starostwie w Iławie jest już na miejscu, jednak jego uruchomienie nastąpi w najbliższym czasie. Dopiero wtedy mieszkańcy będą mogli z niego w pełni skorzystać.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Zdjęcia: Powiat Iławski.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Anonim 0 29 dni temuocena: 67% 

    ja pamietam jak z miejscowej komisji niepełnosprawnosci wychodziła od lekarza pracowniczka tego urzedu i mówiła ze wczesniej załtwiała sobie II grupe listownie i nie rozumiała dlaczego została wezwana i tak przy kilku osobach na korytarzu bez hamulców...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Podatnik -1 miesiąc temuocena: 77% 

    Ile etatów w zwiazku z tym można zlikwidowac czy może ze 2 powolac do obslugi tego wynalazku...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Qwerty -2 miesiąc temuocena: 88% 

    Oby to nie było jak z windą na dworcu

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Fejn -3 miesiąc temuocena: 50% 

    Mieszkańcy się radują.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Iławiak -4 miesiąc temuocena: 71% 

    Mi się to bardzo podoba :-)

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Żyłka -5 miesiąc temuocena: 100% 

    super pomysł - w końcu można będzie odebrać coś bez kolejek . Mam nadzieję, że dowód rejestracyjny też będzie można odebrać

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.2606 sekundy