Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 kwietnia 2023, 10:30

(Fot. PCK w Iławie.)

We wtorek, 25 kwietnia w Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK pod patronatem starosty Bartosza Bielawskiego, w których na torze zadaniowym rywalizowało 10 drużyn z terenu powiatu iławskiego.

Wiedzę teoretyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy weryfikowano za pomocą pisemnego testu. Natomiast umiejętności praktyczne uczestników oceniane były przez sędziów na 5 stanowiskach pozoracyjnych.

Zawodnicy musieli poradzić sobie z krwotokiem po skaleczeniu nożem oraz szkłem, raną po oparzeniu oraz nieprzytomną osobą po upadku ze schodów i porażeniu prądem.

Nie zabrakło osób utrudniających z zaburzeniami wywołanymi zażyciem substancji zabronionych, czy leków. Największym wyzwaniem dla zawodników było opanowanie emocji pozorantek oraz własnych w trakcie zabezpieczania amputowanych palców i dłoni, przebitej nożem na wylot. W wielu sytuacjach konieczne było przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby dorosłej oraz dziecka. Sędziowie oceniali także sposób użycia środków ochrony osobistej i sposobu informowania o zdarzeniu dyspozytora numeru alarmowego.

Klasyfikacja w kategorii szkół ponadpodstawowych:

 • Zespół Szkół w Lubawie – 240 pkt.,
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie – 238 pkt.,
 • Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie – 232,4 pkt.,
 • Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie – 174,4 pkt.

f

Klasyfikacja w kategorii szkół podstawowych:

 • Szkoła Podstawowa im. Michała Lengowskiego w Rudzienicach – 239,2 pkt.,
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie – 198,8 pkt.,
 • Szkoła Podstawowa w Gromotach – 196 pkt.,
 • Szkoła Podstawowa w Gałdowie – 190,8 pkt. i dyplom za najlepszą współpracę zespołową,
 • Szkoła Podstawowa we Franciszkowie – 180,8 pkt.,
 • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Lubawie – 147,6 pkt.

f

Puchary, dyplomy i nagrody ufundowali i wręczyli przedstawiciele władz samorządowych na szczeblu powiatowym, gminnym oraz miejskim. Wsparcie w formie dotacji przekazała gmina wiejska Iława oraz gmina miejska Iława i Lubawa. Natomiast nagrody rzeczowe zakupiono dzięki dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Kisielicach z burmistrzem Rafałem Ryszczukiem. 

Nie zabrakło słów uznania i gratulacji od wicestarosty Marka Polańskiego, wójta Krzysztofa Harmacińskiego i burmistrza Dawida Kopaczewskiego. Gościem honorowym była również Grażyna Kemska - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie oraz Piotr Wlazłowski - Komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie. 

Natomiast wyrazy wdzięczności i podziękowania zarówno dla uczestników, ich opiekunów za udział, jak i dla darczyńców przekazał prezes PCK Janusz Skuzjus wraz z zarządem. Koordynatorem i sędzią głównym mistrzostw był instruktor pierwszej pomocy PCK Grzegorz Gortatowski. Natomiast nad stroną organizacyjną czuwała kierownik biura PCK Irena Igielska wraz z wiceprezesem Krzysztofem Tomankiem i członkiem zarządu Edwardem Jasikiem.

Zwycięskiej drużynie z Lubawy życzymy powodzenia podczas etapu okręgowego Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w Olsztynie. 

Materiał: Mariusz Brzozowski, rzecznik PCK/red. kontakt@infoilawa.pl.

Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK Powiatu Iławskiego 2023 - w obiektywie.

Ilość zdjęć 103

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 1.3134 sekundy