Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 września 2022, 19:03 komentarzy 5

(Fot. www.powiat-ilawski.pl.)

To pierwsza nowa szkoła wzniesiona w Iławie po 1989 roku - w nowej, postkomunistycznej Polsce! To także największa i najważniejsza inwestycja ostatnich lat przeprowadzona przez samorząd Powiatu Iławskiego, o wartości przekraczającej 24 miliony złotych. Mowa o nowej siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iławie - dzisiaj placówkę oficjalnie otwarto. Uczestniczyli w tym wydarzeniu przedstawiciele inwestora, wykonawcy, instytucji współfinansujących i zaprzyjaźnionych, a przede wszystkim - uczniowie, ich rodzice i grono pedagogiczne.

Dla nich otwiera się nowa epoka. Trudno w ogóle porównać warunki, jakie niepełnosprawne dzieci i młodzież mieli w poprzedniej siedzibie na ulicy Kościuszki z tymi, jakie teraz są do ich dyspozycji.

Wstęga - przecięta. Uroczystość oficjalnego otwarcia nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iławie na zdjęciach.

Ilość zdjęć 110

Nowoczesna, przestronna i bogato wyposażona placówka, wzniesiona na ulicy Sucharskiego w Iławie, zachwyciła gości, którzy dzisiaj licznie przybyli na jej oficjalne otwarcie. Nie zabrakło zwiedzania, a wcześniej części oficjalnej. Wstęgę przecięli wojewoda Artur Chojecki, marszałek Gustaw Marek Brzezin, przewodnicząca sejmiku województwa Bernadeta Hordejuk, starosta Bartosz Bielawski, były burmistrz Iławy Adam Żyliński, dyrektor PFRON w Olsztynie Mateusz Szkaradziński, przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Olsztynie Małgorzata Adamowicz, wicedyrektor SOSW Wojciech Wegner, przedstawicielka rady rodziców Marta Mróz i przedstawicielka samorządu uczniowskiego Paulina Osmańska. Następnie starosta Bartosz Bielawski przekazał na ręce wicedyrektora Wojciecha Wegnera symboliczny klucz; był hymn państwowy i uroczysty polonez odtańczony przez uczniów pod opieką nauczycieli.

Głos zabrał Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski.

- Nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iławie to placówka, która urzeczywistnia marzenia nie tylko dzieci i młodzieży, również ich rodziców, pracowników, a także władz samorządowych Powiatu Iławskiego, które nawet przez moment nie miały wątpliwości co do celowości tej inwestycji - podkreślił samorządowiec. - To wyjątkowe miejsce z bogatą historią i dorobkiem, w którym pracują osoby kompetentne, z energią, pomysłami, a przede wszystkim z sercem. Nowoczesna siedziba placówki otworzy szersze perspektywy oraz szanse dla dzieci z niepełnosprawnościami z Powiatu Iławskiego, ale również z powiatów ościennych. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w dniu dzisiejszym z radością patrzymy na to wspólne dzieło, którzy włożyli tyle pracy i serca w powstanie tej inwestycji, serdecznie dziękuję.

Ogromna inwestycja została dofinansowana z kilku źródeł zewnętrznych. Stąd szczególne podziękowania starosty Bartosza Bielawskiego skierowane do wszystkich, którzy się do tego przyczynili: Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego (w ramach dotacji celowej wojewoda przekazał na tę inwestycję ponad 3 mln zł; ponadto z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przekazano dotacje w wysokości około 1 mln zł i kolejną, ponad 1,3 mln zł, na wyposażenie) oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina (samorząd województwa wraz z sejmikiem i zarządem przekazał niemal 6,4 mln zł).

- Szczególne podziękowania przekazuję Radzie Powiatu Iławskiego za podjęcie trudnej, ale słusznej decyzji o przeznaczeniu w budżecie powiatu tak dużych środków finansowych na realizację tej inwestycji - zaznaczył starosta. - Bowiem to z budżetu powiatu wyasygnowano kwotę 13,7 mln zł - 56,82% całości inwestycji. 

Kolejne serdeczne podziękowania starosta skierował do Bernadety Hordejuk - przewodniczącej sejmiku województwa - "dobrego ducha tej inwestycji", Mateusza Szkaradzińskiego, dyrektora Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie - za uzyskane z PFRON dofinansowanie, Adama Żylińskiego - byłego burmistrza Iławy, za którego kadencji w ratuszu miasto nieodpłatnie przekazało powiatowi działkę pod tę inwestycję, Daniela Wygonowskiego - właściciela firmy "UNIB" oraz podwykonawców - za sprawną realizację inwestycji, Doroty Szymaniak-Urban - głównego projektanta oraz Dariusza Kowalskiego - inspektora nadzoru inwestorskiego. 

- Z dumą mogę powiedzieć, że dzisiaj Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Iławie tworzy właściwe warunki edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze umożliwiające dzieciom i młodzieży właściwy rozwój, rewalidację, rehabilitację i integrację. Jest nowoczesną i bogato wyposażoną placówką - podsumowywał Bartosz Bielawski. - Życzę dyrekcji Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych, gronu pedagogicznemu, pracownikom administracji, obsługi, rodzicom i uczniom, aby warunki stworzone w nowej siedzibie były inspiracją do dalszego rozwoju i realizacji ambitnych planów edukacyjnych.

Były też przemówienia wielu zaproszonych gości, gratulacje.

- Dzieło jest wspaniałe, ogromne i godne naśladowania - powiedział marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin. - Powiatom przypadło w udziale niełatwe zadanie: edukacja specjalna wymaga ogromnego nakładu środków finansowych, ale też specjalnej kadry, współpracy z rodzicami i oczywiście tego pięknego przykładu, bycia razem. To dzisiaj było widać. Gratulacje i słowa uznania.

Kolejnym akcentem uroczystości było przekazanie tzw. Korczaków - statuetek przyznanych przez szkołę. Otrzymali je wojewoda Artur Chojecki, marszałek Gustaw Marek Brzezin, dyrektor PFRON w Olsztynie Mateusz Szkaradziński, starosta Bartosz Bielawski, Renata Motylińska - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Iławie, Benedykt Dutka - dyrektor wydziału Budownictwa, Architektury i Inwestycji w Starostwie Powiatowym w Iławie i Mariusz Korpalski - urzędnik iławskiego starostwa, który udzielił wsparcia w pozyskaniu środków na tę inwestycję.


Nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Iławie - najważniejsze informacje i ciekawostki

 • Zarząd Powiatu Iławskiego podpisał umowę z wykonawcą 5 czerwca 2019 roku, a już 19 listopada 2021 roku uzyskano pozwolenie na użytkowanie obiektu. 
 • Ośrodek ma powierzchnię 6 319 m2.
 • Jest w pełni dostosowany do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami, pozbawiony barier architektonicznych, stwarzający bardzo dobre warunki do nauki i rehabilitacji.
 • Budynek może przyjąć do 240 uczniów.
 • Placówka zatrudnia około 110 osób: nauczycieli, specjalistów, pracowników administracji i obsługi. 
 • Do dyspozycji jest tutaj 30 profesjonalnie wyposażonych sal lekcyjnych, gabinety terapeutyczne (logopedyczne, psychologiczne, pedagogiczne), pomieszczenia rehabilitacyjne, sala doświadczania świata, pracownie zajęć praktycznych, sala gimnastyczna i biblioteka z czytelnią.
 • Na zewnątrz powstał ogród owocowo-warzywny i trawiaste boisko.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia, wideo: Info Iława.

"Dzieło jest wspaniałe, ogromne i godne naśladowania". Goście zwiedzali i podziwiali nowy gmach szkoły.

Ilość zdjęć 45

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Libher dosan 0 ponad rok temuocena: 30% 

  Powiadają zaprzyjaźnione inwestorzy i firmy jak się dobrze podzielili kasą to już przyjaciele a dlaczego nie pokazują co zrobili ze zwalczaniem ubustwa i bezrobocia a co z bezdomni chorymi co nie starcza im na to żeby się leczyć dobrze że są takie ośrodki ale ja bym traktował wszystkich na poziomie i nie wyróżniał że bogaty czy biedny nie jestem politykiem jestem zwykłym człowiekiem żebym to ja mógł zmienić to bym zmienił żeby nie było bogatych i biednych wszyscy po równo pozamykał MOPS i tych co żyją na garnku państwa zmusił by do uczciwej pracy politykom pozmiejszal pensję i zrobił zakaz przepisywania majątków na najbliższych zabrac podzielić na innych dla polityków pozabierał im immunitety żeby byli traktowani jak coś przewodnią jak zwykły obywatel polski a nie wykorzystywał znajomości czas skończyć z kolesiostwem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a o co chodzi? -1 ponad rok temuocena: 85% 

  Może i masz rację. Ale przebrnąć przez twój słowotok w formie jednego, długiego zdania, w którym jedne wyrazy zupełnie nie wiążą się z następnymi, po prostu się nie da. Po przeczytaniu kilku pierwszych wyrazów twego elaboratu, czytelnik ma już dość i zupełnie nie wie co było w nim wcześniej. Może napisz to jeszcze raz. Ale sensownie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Refleksja -2 ponad rok temuocena: 58% 

  Taka mam refleksję. Robił to powiat z Bielawskim na czele i przyznam, że robi to na mnie wrażenie. 24 miliony! Na rzecz absolutnie potrzebną. I nie trąbili o tym na prawo i lewo. Teraz jest dobra relacja. A jak róbi cos miasto, z burmistrzem na czele, a są to mini rzeczy, typu plac zabaw, jedna osiedlowa droga, koncert, to milion tekstów promocyjnych, artykułów, fotek przed, w trakcie. Mam nadzieję, że nie tylko ja widzę ten burmistrzowy PRowy reklamowy przerost formy nad treścią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anula -3 ponad rok temuocena: 94% 

  Piękne miejsce, dla wspaniałych uczniów i nauczycieli. Gratulacje!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A. Gentura -4 ponad rok temuocena: 94% 

  Super, niech się rozwijają! Bo kto się uczy, nie głosuje potem na konfe

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 2.6699 sekundy