Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 kwietnia 2022, 10:43 komentarzy 11
Od lewej: Roman Groszkowski, Bartosz Bielawski i goście z partnerskiego Herborn.

Od lewej: Roman Groszkowski, Bartosz Bielawski i goście z partnerskiego Herborn.

Przykład międzynarodowej współpracy w charytatywnym celu dają Powiat Iławski i niemieckie Herborn, miasto partnerskie Iławy, gdzie mieści się m.in. Johanneum Gymnasium, partnerska szkoła iławskiego "Żeromka". 

Właśnie dzięki tym szkolnym kontaktom, nawiązanym wiele lat temu, przedstawiciele Herborn przybyli wczoraj do Iławy z - jak sami mówią - "darami serca" dla uchodźców przyjętych przez Powiat Iławski, jak również młodzieży z Ukrainy uczęszczającej do "Żeromka". To 10 tysięcy euro i ciężarówka wypełniona pomocą rzeczową, a na tym, jak zapowiadają goście z Niemiec, nie koniec. - Dziękujemy, na pewno dobrze wykorzystamy tę pomoc - powiedział Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski.

Ciężarówka z pomocą dotarła wczoraj, natomiast dzisiaj od godzin porannych rozpakowywano tony darów, wśród których są głównie artykuły chemiczne, higieniczne, kosmetyczne oraz medyczne, a także żywność długoterminowa. Przywieźli je do Iławy mieszkańcy Herborn, przedstawiciele tamtejszej partnerskiej szkoły "Żeromka": Nicole Polaczek, Christoph Lixfeld i Stephen Becht. Łącznikami w Iławie byli Państwo Ewa i Andrzej Buk, zajmujący się od lat m.in. organizacją uczniowskich wymian. 

- Nasi partnerzy z Herborn zdecydowali się zorganizować akcję zbiórki darów i pieniędzy na rzecz pomocy Ukrainie. Z racji tego, że tam napływ uchodźców jest zdecydowanie mniejszy niż tutaj, zdecydowali się te dary przekazać poprzez naszą szkołę - mówi Roman Groszkowski, dyrektor ZSO w Iławie. - Transport dotarł wczoraj, dzisiaj już został rozładowany. Ta pomoc trafi do uchodźców, którzy przybyli tutaj, do Iławy i okolic. Wiemy, że ta pomoc będzie bardzo cenna i na pewno się przyda.

- Chciałbym Państwu bardzo podziękować za to, że dostrzegacie problem, który wytworzył się w Europie. Jest to nasz obowiązek jako Europejczyków. Cieszę się, że Państwo również chcecie uczestniczyć w tej pomocy, którą my, jako kraj sąsiedni, niesiemy ludziom, którzy doznają czegoś, co w dzisiejszym świecie w ogóle nie powinno mieć miejsca, czyli okrucieństwa wojny - podkreślił Starosta Powiatu Iławskiego, Bartosz Bielawski. - Nie spodziewałem się, że to będzie tak znacząca ilość tej pomocy. Zapewniam, że zostanie ona rozdystrybuowana w sposób bardzo dobry i trafi do osób potrzebujących. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy. 

Jeden z gości z Niemiec dodał:

To była po prostu reakcja serca. Postanowiliśmy włączyć się w pomoc uchodźcom. Natychmiast nawiązaliśmy kontakt i poprosiliśmy o listę najbardziej potrzebnych rzeczy. 

Jak wyjaśniał, szkolną inicjatywę wsparło miasto Herborn, udostępniając halę i pojazdy do zwożenia darów.

- To nie jest nasze ostatnie słowo. Akcja trwa nadal, a my z naszymi uczniami mamy jeszcze wiele pomysłów, żeby wspomagać Ukraińców - podkreślił. - W czerwcu będzie jeszcze akcja zbiórki pieniędzy, a w maju wielki jarmark roślinny ziół i kwiatów. Ponieważ spodziewamy się, że niestety potrwa to dłużej, myślimy też o tym, aby zorganizować kolejną zbiórkę darów. Może spotkamy się znowu z tej okazji.

Jak podał starosta, obecnie pod opieką samorządu Powiatu Iławskiego przybywa w dawnej siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na ulicy Kościuszki ponad 60 uchodźców z terenu Ukrainy. Praktycznie codzienne dojeżdżają kolejne osoby, ale są jeszcze dostępne wolne miejsca, następne są przygotowywane. Najpilniejszym wyzwaniem jest obecnie rozbudowa w obiekcie, który w przeszłości nie pełnił funkcji mieszkalnej, węzłów sanitarnych. Miejsce to goście z Niemiec odwiedzili wczoraj. Byli pod dużym wrażeniem zaangażowania przedstawicieli miejscowego powiatowego samorządu oraz wolontariuszy. Cieszyli się też, że ich pomoc dotarła właśnie tutaj, gdzie, jak sami widzieli, jest rzeczywiście potrzebna.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia, wideo: Info Iława.

O szczegółach akcji przedstawiciele "Żeromka", Powiatu Iławskiego i partnerskiego Herborn opowiedzieli podczas dzisiejszego spotkania w iławskim liceum. 

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Absolwent 0 ponad rok temuocena: 100% 

  A co to jest za nazwa ZSOG? Z tego co wiem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących ZSO, gimnazjów już dawno nie ma droga redakcjo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Wszyscy noszą a ten z prawej się przyglàda.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława -2 ponad rok temuocena: 100% 

  A dlaczego usunęliście WIDEO ???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bobas gdzie jesteś? -3 ponad rok temu

  A gdzie Bobas, przecież to delegacja z miasta partnerskiego Iławy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tubylec -4 ponad rok temuocena: 100% 

  Realna pomoc i szlachetny czyn,bardzo dziękujemy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anula -5 ponad rok temuocena: 100% 

  Razem, możemy więcej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iwona -6 ponad rok temuocena: 100% 

  Brawo, o taką współpracę między narodami właśnie chodzi! Oby więcej takich dobrych przykładów!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~staryrosta -7 ponad rok temu

  Czytaj i patrz ze zrozumieniem !!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3255 sekundy