REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 stycznia 2020, 10:53 komentarzy 7

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

W gospodarstwie w Rąbitach (gmina Zalewo, powiat iławski) zostało potwierdzone wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu. Trzeba zutylizować niemal 24 tysiące indyków.

Potwierdzenie wystąpienia choroby Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Iławie otrzymał 26 stycznia w godzinach popołudniowych. Wtedy to nadeszły wyniki badania próbki z laboratorium w Puławach. 

- Ognisko zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymuje się 23 351 sztuk indyków rzeźnych w wieku 14 tygodni, położonym w miejscowości Rąbity, w gminie Zalewo, w powiecie iławskim - informuje Powiatowy Inspektor Weterynarii w Iławie Małgorzata Kalitowska. - Wdrożono procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Zostaną wyznaczone obszary, których zasięg zostanie ogłoszony w drodze rozporządzenia wojewody. Zasięgiem zostaną objęte inne powiaty. 

Dalsze informacje, dotyczące prowadzonych działań w celu likwidacji ogniska, będą przekazywane na bieżąco.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że 

Z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wynika, że wirus A/H5N8/ jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie patogenny dla ludzi. To oznacza, że ryzyko zakażenia się człowieka tym wirusem praktycznie nie istnieje.

Rąbity w gminie Zalewo, to miejsce, gdzie wykryto ognisko ptasiej grypy.
Fot. Google Maps.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~darmowychlajec 0 ponad rok temuocena: 75% 

  Chciałem podziękować za zaproszenie za spotkanie noworoczne w Kisielicach. Było wspaniale dużo jadłem i piłem wódki bo bardzo ją lubię. A smakuję mi jeszcze bardziej jak piję za darmo to wtedy nawet ma taki słodki posmak. to było piękne spotkanie Susz, Kisielice, gmina Iława, Zalewo trzymamy razem pijemy i jemy za darmochę hej. Lubawa się wyłamała taka dawaj lUbawa impreza musi być dawaj Lubawa dawaj chcemy imprezy darmowej!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Filmowiec -1 ponad rok temu

  Mnie się zawsze fylm urywa jak pyje za darmochę. Jak już czuję że mi zwiracz puszcza więcenie pyje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zagłodzony -2 ponad rok temu

  Panie, jak dają darmo, trzeba chlać, nie żałować sobie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Skandal -3 ponad rok temuocena: 75% 

  Może w tej sprawie WYPOWIE się Dyrektor Sanepidu ponieważ TA grypa NIE ZAGRAŻA człowiekowi. Mięso w temperaturze 70 st.C jest czyste. Bakteria znajduje się w surowy mięsie. W Polsce NIE jemy surowego drobiu. Litości!!! Trochę mądrości i wiedzy! A utylizacja to masowy mord. zwierzęta przechodzą okrutne męki!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bolo -4 ponad rok temuocena: 36% 

  Z chęcią kupie te chore indyki, mam budę z kebsem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bolo -5 ponad rok temu

  Ja jestem prawdziwy Bolo

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~srs -6 ponad rok temuocena: 50% 

  ponoc w ostródzie tez

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.1793 sekundy