REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 grudnia 2019, 09:22 komentarzy 3

(Fot. powiat-ilawski.pl.)

W związku z dzisiejszą, 38. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przedstawiciele lokalnych samorządów złożyli kwiaty przy tablicy poświęconej ludziom „Solidarności”, która znajduje się na murze Zakładu Karnego w Iławie.
 

REKLAMAMateusz szauer

Wspólnie ze Starostą Powiatu Iławskiego Bartoszem Bielawskim i wicestarostą Markiem Polańskim kwiaty złożyli przedstawiciele Miasta Iławy – wiceburmistrz Dorota Kamińska i Michał Młotek - przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie oraz Gminy Iława – wójt Krzysztof Harmaciński.

Iławskie więzienie było miejscem strategicznym stanu wojennego, gdyż przebywali tu „walczący o Polskę wolną i sprawiedliwą internowani” – to cytat z pamiątkowej tablicy, która została umieszczona na murze więzienia w 2006 roku, w 25-rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Znajdował się tu ośrodek odosobnienia dla internowanych w ZK Iława, który funkcjonował od 13 grudnia 1981 r. do 28 czerwca 1982 roku. Internowanych było tu ponad 400 osób. Iławskie więzienie miało opinię jednego z najcięższych w kraju. Powstał nawet film dokumentalny o tych wydarzeniach pt. „Krwawa Iława”, w reżyserii Jolanty Wierzbickiej, której syn w stanie wojennym również przebywał w iławskim więzieniu.

M. Rogatty
www.powiat-ilawski.pl
Zdjęcia: powiat-ilawski.pl, infoilawa.pl.

Artykuł załadowany: 0.1489 sekundy