REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 kwietnia 2019, 12:24 komentarzy 5
Anna Różańska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z pododdziałem neonatologicznym Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie.

Anna Różańska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z pododdziałem neonatologicznym Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie. (Fot. powiat-ilawski.pl.)

Rozmawiamy z Anną Różańską, pielęgniarką oddziałową Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z pododdziałem neonatologicznym Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie.


Luty 2019 na tym oddziale to 50 porodów i ponad 260 przyjętych pacjentek!


Co jest wskazaniem do zastosowania środków łagodzenia bólu porodowego? Jakie metody uśmierzania bólu stosuje się na oddziale w Iławie?

Anna Różańska: Wskazaniem do znieczulenia porodu jest przede wszystkim niski próg bólowy. Poza dostępnymi metodami farmakologicznymi mam tu na myśli gaz wziewny ENTONOX oraz dożylne leki przeciwbólowe. Pacjentki chętnie korzystają z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, między innymi z immersji wodnej, czyli z relaksującej kąpieli w wannie lub pod prysznicem, z piłek, drabinek, ćwiczeń oddechowych oraz pozycji wertykalnych w pierwszym okresie porodu. Wszystko to pozwala łatwiej znosić pierwszy etap porodu. Jest u nas dostępny także stymulator elektryczny Elle TENS. To niewielkie urządzenie z czterema elektrodami, które przykleja się do pleców kobiety rodzącej. Przez elektrody przechodzi delikatny impuls elektryczny, który wywołuje uczucie łaskotania czy mrowienia. Kobieta może przy tym sama kontrolować natężenie prądu, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Urządzenie to jest skuteczną metodą uśmierzania bólu porodowego bez leków, zwłaszcza w dolegliwościach ze strony okolicy krzyżowej, czyli tzw. bólu pleców. Urządzenie umożliwia również swobodne poruszanie się i dowolną zmianę pozycji. Pozwala na stosowanie w jednym czasie innych metod zmniejszania bólu. Co więcej, badania dowiodły, że stosowanie tego urządzenia skraca czas pierwszej  fazy porodu. Mama jest więc mniej zmęczona, gdy nadchodzą skurcze parte.

Od 1 stycznia obowiązują nowe standardy okołoporodowe. Czego dotyczą w zakresie położnictwa?

Nowy standard kładzie duży nacisk na karmienie piersią, do czego także i my zachęcamy młode mamy, udzielając im instruktażu oraz wsparcia w zakresie prawidłowej, a także dogodnej pozycji i techniki przystawiania dziecka do piersi. Bardzo ważna jest także edukacja przedporodowa kobiet ciężarnych. Za prowadzenie takiej edukacji odpowiedzialne są położne środowiskowe we współpracy z lekarzem położnikiem, który to kieruje w okresie pomiędzy 21-26 tygodniem ciąży kobietę ciężarną do objęcia opieką okołoporodową. Podczas takiej opieki pacjentka ma możliwość, pod okiem położnej, ustalenia planu opieki okołoporodowej, czyli tzw. planu porodu. Ma możliwość zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi na niejasne dla niej terminy medyczne. Do porodu zgłasza się już z gotowym planem porodu, który zdarza się, że w trakcie jest modyfikowany odpowiednio do sytuacji zdrowotnej ciężarnej oraz zmieniających się jej potrzeb i oczekiwań w trakcie opieki. Ponadto ciężarne mają możliwość wyboru miejsca porodu i my także wychodzimy naprzeciw tej możliwości. Przed podjęciem decyzji, gdzie kobieta chce urodzić swoje dziecko, może przyjść do oddziału położniczego i zobaczyć, jak wygląda sala porodowa i sale oddziału położniczego, jakie są warunki i czy odpowiadają ich oczekiwaniom. Na takie spotkania ze mną zapraszam w czwartki o godz. 13.00.

Czy odbywają się u nas porody rodzinne?

Oczywiście. Właściwie to już norma. 

Dziękujemy za rozmowę.

Źródło: powiat-ilawski.pl.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Mama 0 ponad rok temu

  Uważam, że znieczulenie zewnątrzoponowe to kwestia indywidualna. Ja nie brałam, nie widziałam takiej potrzeby i poród nie był dla mnie z tego powodu traumą. Jedyne czego żałuję to to, że w pierwszej fazie porodu, ktora trwała u mnie dość długo, nie było możliwości aby mąż był przy mnie. Przyjeto mnie na oddział i całą noc byłam sama, z bólami (raz na jakiś czas przychodzila położna). Nie wiem skąd się wziela taka zasada, bo nie nazwalabym tego porodem rodzinnym.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dorota -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Ja rodziłam w Iławie ....to była męczarnia.Moje dziecko ważyło 4.5 kg myślałam ze zaraz umre z bólu.Zamiast mnie wziąść na cesarkę to tak mnie porozrywało że 1.5 h mnie zszywali.Miałam wykupioną dodatkowo położna prywatną i coo ból ,męczarnia.Potem przetaczanie krwi bo pełno straciłam ....Masakra.Ważne ze dziecko zdrowe wtedy się nic więcej nie liczyło....wspomnienia złe zostały

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~8 godzin porodu -2 ponad rok temuocena: 86% 

  Popieram przedmówców, znieczulenie zewnątrzoponowe powinno być standardem, ale w Iławie to fikcja. Cała reszta to głaskanie złamanej nogi. Trudno mówić o funkcjonowaniu standardów łagodzenia bólu porodowego, jak one funkcjonują wybiórczo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ojciec wielodzietny -3 ponad rok temuocena: 100% 

  Popieram WyrodnaMatka na 100%. Znieczulenie zewnatrzoponowe to powinien być standard przy każdym porodzie chyba że jest już za późno bo akcja porodowa jest rozwinięta ale to powinny być wyjątkowe sytuacje. Żyjemy w XXI wieku w miarę cywilizowanym kraju. Czy znieczulenie ma być tylko dostępne dla rodzących w dużych miastach? absurd. Dentysta daje na byle zabieg znieczulenie a do porodu nie ma? przecież to chodzi o życie matki i dziecka!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WyrodnaMatka -4 ponad rok temuocena: 100% 

  To co jest potrzebne to znieczulenie zewnątrzoponowe. Cała reszta to jak głaskanie złamanej nogi. Gdyby znieczulenie było, liczba cesarek mogłaby się zmniejszyć bo poród to trauma a traumy nikt nie chce przechodzić dwa razy...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.1777 sekundy