Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 lutego 2019, 17:43 komentarzy 11

(Fot. Żaneta Jończak.)

W Powiatowym Szpitalu im. Władysława Biegańskiego w Iławie rozpoczął  działalność Dzienny Oddział Psychiatryczny. To zupełna nowość, która ma poprawić sytuację osób chorujących psychicznie- takich, które nie wymagają hospitalizacji w oddziale całodobowym.

Jak podaje Rzecznik Praw Pacjenta, rok 2019 jest rokiem psychiatrii. Rokrocznie rośnie liczba pacjentów mających problemy ze zdrowiem psychicznym, wymagających tym samym działań zmierzających do poprawy ich stanu zdrowia. Tematy związane z zaburzeniami psychicznymi wciąż nie są chętnie poruszane w środowisku, nawet najbliższym. Powiatowy Szpital im. Władysława Biegańskiego w Iławie, mając na względzie te trendy, poszerzył działalność o Oddział Dzienny Psychiatryczny i Zespół Leczenia Środowiskowego. Rozpowszechnienie tematu oraz coraz większe możliwości lecznicze dają pacjentom szansę na szybszy powrót do zdrowia i lepsze funkcjonowanie w środowisku. 

- Chcemy zaoferować uczestnictwo w zajęciach na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym, który jest przeznaczony do kompleksowego diagnozowania, leczenia, terapii i rehabilitacji osób z zaburzeniami psychiatrycznymi wymagającymi fachowej pomocy, wykraczającej poza możliwości Poradni Zdrowia Psychicznego, a jednocześnie niepotrzebujących całodobowej opieki szpitalnej - tłumaczy Maria Puchniarz, terapeutka.                  

Warunkiem przyjęcia na oddział jest skierowanie od lekarza psychiatry bądź lekarza rodzinnego, również od lekarzy prowadzących prywatną praktykę.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z pielęgniarką oddziałową Ireną Ewą Rozmanowską (nr tel. 89 644 97 47).

Zajęcia na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00. Oddział zapewnia uczestnikom obiad, kawę, herbatę i - co ważne - wiele ciekawych zajęć. Po godzinie 14:00 pacjenci wracają do domów.

Co konkretnie oferuje Dzienny Oddział Psychiatryczny? 

Psychoterapię grupową i indywidualną, trening umiejętności społecznych, asertywności, terapię zajęciową (rękodzieło), arteterapię (zajęcia plastyczne) oraz trening kulinarny (do dyspozycji jest dobrze wyposażona i piękna kuchnia). W zależności od potrzeb będzie możliwość zorganizowania spotkania z pracownikiem socjalnym z MOPS-u, radcą prawnym, czy położną. Na zewnątrz psychiatria dysponuje pięknym terenem rekreacyjnym z grillem i ławeczkami usytuowanymi wśród zieleni. Wszystko to jest także do dyspozycji pacjentów, a -  jak wiadomo - wiosna już  wkrótce. W samym oddziale znajdują się dwa gabinety dla specjalistów, trzy sale terapeutyczne (w tym jedna kuchnia).  

- Wszystko po to, by ułatwić osobom chorującym funkcjonowanie w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym - dodaje Maria Puchniarz. - Grupa jest na tę chwilę otwarta, gdyż spotkania rozpoczęło około 10 osób. Docelowo może to być nawet do 20 osób. Zatem serdecznie zapraszamy. 

Ważna informacja! Pacjentami Dziennego Oddziału Psychiatrycznego nie mogą być osoby z chorobą alkoholową i osoby z upośledzeniem intelektualnym. 

Źródło: www.powiat-ilawski.pl.

Na głównym zdjęciu personel psychiatrii Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie. Od lewej: Irena Ewa Rozmanowska - pielęgniarka oddziałowa Oddziału Psychiatrycznego, Monika Ślizewicz – pracownik socjalny, Małgorzata Matej – terapeuta zajęciowy, Maria Puchniarz – terapeuta zajęciowy,  Anna Betley - Duda – koordynator oddziału, lekarz specjalista psychiatra, seksuolog, Janina Janikowska – psycholog kliniczny, Beata Komacka – terapeuta zajęciowy. 
Fot. Żaneta Jończak.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Xyz 0 ponad rok temu

  Ah,właśnie przez to moja babcia nie ma dostępu do psychiatry przez najbliższe dwa miesiące.. Jesteście po prostu żałośni z waszymi pomysłami,sami wykończycie ludzi którzy mieli cząstkę nadzieji w was..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stanisław. -1 ponad rok temu

  Ten Oddział powinni rozwalić a lekarzy pozamykać w pierdlu, na nim zamordowano mi żonę bo niby był Covid i nie mogli w porę przewieźć żony do Olsztyna a ja nie jestem Prezydentem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin -2 ponad rok temu

  Zajmijcie sie sprawa oddzialu wewnetrznego!!! To jest skandal. Starostwo powinno ofpowiedziec na pytania obywateli, dlaczego nie ma wmiescie dostepu w szpitalu do oddzialu wewnetrznego? Co tam sie wyprawia? Dodzwonic sie nawet nie mozna! Dlaczego odeszli kolejni lekarze z oddziału???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaś Fasola -3 ponad rok temuocena: 100% 

  W Powiatowym Szpitalu im. Władysława Biegańskiego w Iławie oddział psychiatryczny powstał.Może napiszecie dlaczego na oddziale wewnętrznym nie ma żadnego lekarza tylko dr Piwowarczyk z SOR . Odeszli kolejni dwaj lekarze z oddziału wewnętrznego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. -4 ponad rok temuocena: 100% 

  super inicjatywa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia K -5 ponad rok temuocena: 50% 

  Wiele osób z Iławy i okolic powinno niezwłocznie udać się w owe miejsce aby poddać się natychmiastowemu leczeniu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kot -6 ponad rok temuocena: 100% 

  Daj przykład to pójdą za Tobą :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sergiusz R. -7 ponad rok temuocena: 50% 

  To [...] nie zaprosili do prowadzenia tej imprezy? On już nie jest rzecznikiem?

  Edytowany: ponad rok temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin -8 ponad rok temuocena: 100% 

  Jak się tam dostać bez skierowania?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kkk -9 ponad rok temu

  Bez skierowania nie dostaniesz się.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3426 sekundy