REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
Lekarki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej, które badały w sobotę pacjentów z Powiatu Iławskiego podczas

Lekarki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej, które badały w sobotę pacjentów z Powiatu Iławskiego podczas "Białej Soboty" poświęconej profilaktyce czerniaka.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się akcja pod nazwą „Biała Sobota” w Powiecie Iławskim zorganizowana przez samorząd Powiatu Iławskiego w sobotę, 20 sierpnia 2022 r. w Iławie. Około 250 osób skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych skóry zapobiegających nowotworom. 

Organizatorem i koordynatorem „Białej Soboty” był Zarząd Powiatu Iławskiego we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim – Katedrą i Kliniką Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej. Akcja odbywała się w godzinach 10:00-14:00 w Poradni Specjalistycznej Szpitala Powiatowego im. Wł. Biegańskiego w Iławie. Nie była konieczna rejestracja. Zainteresowanie badaniami przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, w związku z czym Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski już podjął działania, by akcję powtórzyć w najbliższym czasie.

Prof. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek z Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową UWM w Olsztynie wraz z zespołem pięciu lekarek  przeprowadziły nieodpłatne badania profilaktyczne w zakresie zapobiegania nowotworom skóry. Pacjenci byli zadowoleni z jakości przeprowadzonych badań oraz ich sprawnej organizacji. Przychodziły całe rodziny, osoby starsze, dzieci oraz młodzież. Jak zaznaczyła pani profesor, Powiat Iławski okazał się wyjątkowy na tle innych miast województwa. W Olsztynie przy okazji organizacji Białych Sobót przychodzi około stu pacjentów. Powiat Iławski jest zatem niekwestionowanym liderem.

Lekarki, które badały w sobotę pacjentów z Powiatu Iławskiego:

  • dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, prof. UWM – Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej, Wydziału Lekarskiego, Collegium Medicum UWM, lekarz specjalista dermatolog, wenerolog;
  • Anna Surus-Hyla – lekarz specjalista onkologii klinicznej;
  • Beata Wańczyk-Dręczewska – lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii;
  • Joanna Chojnacka-Purpurowicz - lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii;
  • Anna Płaszczyńska – lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii;
  • Katarzyna Jóźwicka – lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii.

f

Organizacją i koordynacją akcji „Biała Sobota” w Powiecie Iławskim zajmowali się pracownicy Starostwa Powiatowego w Iławie. Na zdjęciu Sekretarz Powiatu Anna Rabczyńska (z prawej strony), Anna Wnuk oraz Monika Kłosowska (Wydział Organizacyjny, Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Bezpieczeństwa).

W sobotnie przedpołudnie poradnia szpitalna była pełna pacjentów chcących przebadać swoje znamiona na skórze.

Publikacja Starostwa Powiatowego w Iławie.
www.powiat-ilawski.pl
Fot. Archiwum szpitala, Magdalena Rogatty.

Artykuł załadowany: 0.3226 sekundy