REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 lipca 2021, 11:02 komentarzy 1

(Fot. Bartosz Brechelke, LSIS.)

W sobotnie popołudnie, 26 czerwca odbyła się pierwsza w tym roku edukacyjna wycieczka rowerowa z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych pn. „HISTORIA KOLEI NA ZIEMI LUBAWSKIEJ”.  Pogoda dopisała, a na starcie przy budynku dawnego dworca kolejowego w Lubawie stawiło się niemal 70 uczestników.

Kolejowym szlakiem nieśli pomoc Kacprowi.

Ilość zdjęć 34

Wyprawa była okazją, by poznać głównie historię linii kolejowej nr 252 Zajączkowo Lubawskie – Lubawa, która powstała w 1884 r. i przetrwała do dziś jako jedna z nielicznych tego typu w regionie. Uczestnicy mieli okazję m.in. obejrzeć nie wszystkim znany wiadukt w Mortęgach oraz poznać lokalne kolejowe ciekawostki. Trasa wycieczki o długości ok. 17 km wiodła przez miejscowości Mortęgi, Zajączkowo Lubawskie, Rakowice, Targowisko Dolne i Lubawa. Ciekawe prelekcje wygłosili Dariusz Kawka, Marcin Deka oraz gość specjalny Bartosz Brechelke, lokalny miłośnik kolei, którego starania zaowocowały ubiegłoroczną wizytą w Lubawie zabytkowego pociągu turystycznego Turkol, który już 18 lipca ponownie zawita do Lubawy.

Przy okazji wycieczki odbyła się zbiórka charytatywna na rehabilitację Kacpra z Targowiska Dolnego, który wciąż toczy walkę, aby dojść do pełnej sprawności po ciężkiej chorobie. 

Rowerzyści jak zawsze pokazali, że mają otwarte serca, gdyż udało się zebrać kwotę 901 zł. Tych, którzy jeszcze chcieliby pomóc, zachęcamy do wpłat na konto Fundacji Avalon z dopiskiem „KISIEL, 11725” (szczegóły w galerii).

Jak mówi Mateusz Szauer, inicjator tego wydarzenia: 

Szczególne podziękowania należą się wszystkim, którzy pomogli w organizacji naszej wyprawy. Pomoc przy poczęstunku okazały gospodynie z klubu seniora w Rakowicach na czele z Panią sołtys Judytą Wierzbicką. Organizacyjnie wspierali uczestników także Dorota Kawka, Agnieszka Kucińska i Mieczysław Zelma, miejscy radni Dariusz Kawka i Piotr Pokojski oraz Bartosz Brechelke, z którym planujemy kolejne kolejowe inicjatywy. Tradycyjnie byli z nami strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie, zapewniając uczestnikom wycieczki pomoc i bezpieczeństwo.

Wyprawa rozpoczęła kolejny już cykl spotkań związanych z kulturą i historią Lubawy oraz Ziemi Lubawskiej realizowany przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w ramach zadania publicznego ponownie dofinansowanego przez Powiat Iławski. Wydarzenie dostarczyło wszystkim mnóstwo pozytywnej energii do dalszego działania, dlatego już dziś zapraszamy na następne spotkania.

Materiał: LSIS/red. kontakt@infoilawa.pl.
Fot. Bartosz Brechelke, LSIS.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Tygrys 0 3 miesiące temuocena: 0% 

    MNIE I DZIADKOWI ROZCHODZI SIĘ O TO, CZY WRÓCI NA SZYNY ODPOWIDNI POJAZD - PKP? A POWINIEN!!!A KIEDY WRÓCI KOLEJOWA LINIA Z SAMBOROWA DO DZIAŁDOWA ???? ALE TĘ TO RUSKIE ZABRALI

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.9459 sekundy