REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 maja 2020, 15:06 komentarzy 3

(Fot. M. Rogatty.)

Namioty przekazane Powiatowemu Szpitalowi im. Władysława Biegańskiego w Iławie przez Urząd Miasta w Iławie wykorzystywane są do triage'u (segregacji) pacjentów oraz jako mobilny punkt poboru wymazów w kierunku COVID-19 metodą „drive-thru”.

W ubiegłym tygodniu Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski wystosował pismo do Burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego z prośbą o udostępnienie dwóch namiotów na rzecz Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie. Prośba wiąże się oczywiście z ogłoszonym stanem epidemicznym w kraju i wspólnym działaniem w celu zmniejszenia skali rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Burmistrz przychylił się do tej prośby. Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Iława przekazał dwa namioty – jeden namiot ekspresowy o wymiarach  3x6m, drugi FleXtents Pro o tych samych rozmiarach.

Pierwszy z namiotów usytuowany jest bezpośrednio przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, odbywa się tam triage (segregacja) pacjentów ze skierowaniem do szpitala i bez skierowania (przypadki nagłe). Segregacja przeprowadzana jest przez ratownika medycznego lub pielęgniarkę. W ramach triage'u każdy pacjent wypełnia ankietę wstępnej kwalifikacji, ma wykonany pomiar temperatury, pomiar saturacji oraz pomiar liczby oddechów. Po pozytywnej kwalifikacji pacjent kierowany jest do Izby Przyjęć lub SOR, gdzie przeprowadzane jest badanie lekarskie.

W drugim namiocie pobierane są wymazy w kierunku COVID-19 metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu. Do punktu mogą zgłaszać się osoby przebywające na kwarantannie, które powiadamiane są przez sanepid o takiej możliwości, a następnie telefonicznie rejestrują się w szpitalu na konkretną godzinę pobrania wymazu.

– W imieniu personelu i pacjentów Powiatowego Szpitala w Iławie serdecznie dziękuję burmistrzowi Miasta Iławy za przekazane wsparcie – mówi Iwona Orkiszewska, dyrektor Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie.

Fot. www.powiat-ilawski.pl (M. Rogatty).

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Ona 2 0 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Namiot wymazowy jest tam od 11 maja, tylko najpierw dotarł z urzędu wojewódzkiego a teraz jest z urzędu.. wszystko uwagi co do samego faktu stawiania namiotów i inne niedorzeczne komentarze należy kierować do wojewody i do urzędu wojewódzkiego. Tam właśnie są uruchamiane procedury i zapadają decyzje kluczowe.. starosta i burmistrz realizują te wytyczne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec -1 10 miesięcy temuocena: 50% 

  Kabaret .....2 miesiące trwającej epidemii a starosta "wystosował pismo"; następnie burmistrz "zatwierdzil pismo" a Meijski Sztab Kryzysowy "wydał namioty" do poboerania wymazów od ludzi potencjalnie chorych....i na dodatek postawili je przy szpitalu. Kiedy urzędnicy zaczną myslec zamiast "wystosowywac pisma"....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... -2 10 miesięcy temuocena: 50% 

  A w telewizji słyszę ze już po pandemii że wirusy są ogarnięte i się nie rozprzestrzeniają. Tylko jakoś ratownik radny SMUTNE OCZY MA, KOMU JE DA...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.2791 sekundy