REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie

(Fot. Archiwum szkoły.)

W nowym cyklu publikacji na www.infoilawa.pl, skierowanym zwłaszcza do uczniów w tym roku szkolnym kończących edukację w szkołach podstawowych oraz ich rodziców, prezentujemy ofertę edukacyjną miejscowych szkół ponadpodstawowych. Dzisiaj odcinek pierwszy i iławska "Budowlanka" - Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku.

BUDOWLANKA – „Brązowa Szkoła” w rankingu PERSPEKTYW 2020

Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku (www.zsilawa.pl) od ośmiu lat zajmuje wysokie miejsca w rankingu Fundacji Edukacyjnej PERSPEKTYWY.

Młodzież z tej szkoły rokrocznie bierze udział w licznych olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Przykłady:

 • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, 
 • Konkurs Wiedzy o Podatkach, 
 • Poznaj swoje prawa w pracy, 
 • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej, 
 • Olimpiada Wiedzy o Obronie Cywilnej, 
 • Ogólnopolski Konkurs „Solidarność”,
 • Turniej Budowlany „Złota Kielnia”, 
 • Olimpiada Przedsiębiorczości, 
 • Olimpiada o Polsce i Świecie Współczesnym, 
 • Olimpiada o Prawach i Wolnościach Obywatelskich, 
 • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy z Rachunkowości 
 • i wielu innych. 

f

Laureaci otrzymują indeksy na wymarzone kierunki studiów związane z budownictwem, prawem i ekonomią. Uczniowie osiągają również wysokie wyniki w sporcie, np.: turniejach piłki nożnej, ręcznej, siatkowej i koszykówki chłopców oraz dziewcząt, turniejach tenisa stołowego, Iławskim Półmaratonie, czy też sztafetowych biegach przełajowych.

Młodzież iławskiej „Budowlanki” za swoje liczne osiągnięcia zarówno naukowe, jak i sportowe otrzymuje stypendia Starosty Iławskiego dla uzdolnionych uczniów, natomiast za najwyższą średnią ocen Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie współpracuje z Firmą Szkoleniowo-Usługową Spawalnictwo-Instalatorstwo Pana Mieczysława Czajkowskiego w ramach projektów unijnych. Uczniowie biorący udział w kursach pozyskują dodatkowe uprawnienia i otrzymują certyfikaty wydawane w języku polskim, angielskim i niemieckim, niezbędne do pracy w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

W szkole na uczniów czekają: 

 • bardzo dobra baza dydaktyczna, 
 • estetyczne gabinety przedmiotowe, 
 • klasy przystosowane do przedmiotów szkolnych, 
 • biblioteka, czytelnia oraz świetlica, 
 • dwie sale gimnastyczne oraz siłownia, z której uczniowie korzystają zarówno w trakcie lekcji wychowania fizycznego, jak i na zajęciach pozalekcyjnych. 

f

Do dyspozycji uczniów są dwie nowoczesne pracownie grafiki komputerowej oraz modelowania i projektowania odzieży. Internat zespołu szkół dysponuje czteroosobowymi pokojami (170 miejsc). Wychowankowie internatu korzystają ze świetlicy wyposażonej w nowoczesny sprzęt audiowizualny (kino domowe), dwóch siłowni dla dziewcząt i chłopców, kuchni z pełnym wyposażeniem oraz sali komputerowej z Internetem.

Przy „Budowlance” działa również Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Michała Kowalewskiego. Orkiestra występuje na wielu polskich scenach. Jej repertuar składa się z muzyki klasycznej, filmowej, a także bardzo dobrze znanych piosenek popowych i musicalowych. Orkiestra jest otwarta na nowych adeptów sztuki muzycznej, którzy będą mogli wykazać się swoim talentem.

Oferta edukacyjna Zespołu Szkół obejmuje kierunki techniczne od lat cieszące się zainteresowaniem uczniów i ich rodziców:

 • technik budownictwa – uczniowie tego kierunku rokrocznie zajmują wysokie miejsca w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych i otrzymują indeksy na wyższe uczelnie; absolwenci potrafią obsługiwać m.in. program AutoCad oraz NORMA; są przygotowani do pracy w biurach projektowych;
 • technik ekonomista – uczniowie poszerzają swoją wiedzę w dziedzinie planowania i prowadzenia działalności gospodarczej, spraw kadrowo-płacowych, rachunkowości oraz wykonywania analiz i sporządzania sprawozdań z działalności podmiotów prowadzących działalność gospodarczą; odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy i otrzymują propozycje późniejszej współpracy/zatrudnienia;
 • technik informatyk – z pewnością żaden zakład pracy w dzisiejszych czasach nie obędzie się bez specjalistów w branży informatycznej, zwłaszcza jeśli posiadają oni wszechstronną wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi programów: CorelDRAW, Photoshop, Gimp, Flash, AutoCad, Linux, Office, Novell, Windows oraz projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, projektowania baz danych i administrowania bazami danych, tworzenia stron WWW i aplikacji internetowych.

g

Ponadto – wychodząc naprzeciw nieuniknionemu i niezwykle szybkiemu postępowi w zakresie nowych rozwiązań i technologii informatycznych – szkoła proponuje kierunek technika grafiki i poligrafii cyfrowej. Po zapoznaniu się z ofertami i zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy oraz zainteresowaniami i sugestiami uczniów "Budowlanka" postanowiła uwzględnić w swojej ofercie kierunek – technika przemysłu mody. Specjaliści w tej dziedzinie posiadają wiedzę i umiejętności w zakresie: tradycyjnego i komputerowego projektowania ubiorów, modelowania odzieży, wytwarzania wyrobów odzieżowych oraz podejmowania działalności zawodowej z elementami języka obcego (angielskiego, niemieckiego lub włoskiego) z perspektywą pracy w następujących zawodach: projektant mody, fotograf i dziennikarz mody, organizator pokazów mody, itp.

Oferta edukacyjna naszej szkoły, oprócz kierunków technicznych, obejmuje również kształcenie w branżowej szkole I stopnia w zakresie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz murarz-tynkarz. Absolwenci tych kierunków są przygotowani do stosowania nowoczesnych technologii oraz maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach technologicznych. Zważywszy na rosnące wymagania pracodawców, szkoła zapewnia, że jest w stanie przygotować uczniów pod względem merytorycznym, praktycznym oraz językowym w zakresie języka angielskiego, niemieckiego i włoskiego do ich przyszłej kariery zawodowej.

Zdjęcia: archiwum szkoły.


Przeczytaj też list do rodziców i uczniów Renaty Motylińskiej, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Iławie o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych Powiatu Iławskiego w cieniu koronawirusa - link.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.7363 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)