REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 grudnia 2019, 13:39 komentarzy 3

(Fot. powiat-ilawski.pl.)

Na zaproszenie Samorządu Powiatu Iławskiego do Iławy przyjechała delegacja z Ukrainy, z miasta Kopyczyńce, które leży w obwodzie tarnopolskim Ukrainy  w rejonie husiatyńskim nad rzeką Niczława. Wizyta odbywała się w dniach 12-14 grudnia i sfinalizowana została podpisaniem umowy o współpracy z Gminą Kisielice.

Zanim doszło do podpisania umowy, goście odwiedzili kilka ważnych jednostek powiatowych oraz miejskich w Kisielicach, m.in. szpital, Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie, parafię grekokatolicką p.w. Jana Apostoła w Iławie, dom dla Dzieci w Kisielicach, Zespół Szkół w Kisielicach, żłobek, dom seniora i szkołę w Goryniu. Stronę ukraińską reprezentowali: Nataliia  Syhil, Yaroslav Matsiievskyi oraz Andrii Fyk.

Pierwszego dnia wizyty, tj. w czwartek, 12 grudnia goście odwiedzili Powiatowy Szpital im. Wł. Biegańskiego w Iławie – oprowadzał ich zastępca dyrektora ds. lecznictwa Jerzy Kruszewski oraz Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie. Wieczorem byli gośćmi parafii grekokatolickiej w Iławie, gdzie przyjął ich ks. Jarosław Gościński z małżonką Elżbietą Gościńską.

Natomiast w piątek, 13 grudnia, w obecności władz Starostwa Powiatowego w Iławie, w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Kisielicach podpisana została umowa ze stroną ukraińską. Tym samym Gmina Kisielice pozyskała pierwszego partnera z zagranicy.

– Tego dnia goście odwiedzili kilka miejsc w Gminie Kisielice, m.in. żłobek i klub seniora, ciepłownię miejską, szkołę w Goryniu i budowaną tam halę sportową, oglądali infrastrukturę gminną, zabytki oraz nowo wyasfaltowane drogi – mówi Rafał Ryszczuk, burmistrz Kisielic. –  Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, a na koniec strona ukraińska zaprosiła nas do siebie.

Na swoim profilu facebookowym burmistrz Rafał Ryszczuk wyjaśnił, czym jest według niego współpraca partnerska.

– Jest to spotkanie dwóch gmin w celu realizacji wspólnych interesów i zacieśniania więzów przyjaźni i wzajemne zrozumienie pomiędzy obywatelami różnych krajów – napisał burmistrz.  – Współpraca partnerska to oddolna forma wyrażania jedności i tożsamości europejskiej. To najbardziej widoczna forma współpracy tysięcy miast, gmin i miasteczek dumnie podkreślających fakt prowadzenia kontaktów z zagranicznymi partnerami. Takie partnerstwo przynosi wiele korzyści dla społeczności lokalnej i gminy. Spotkania ludzi z różnych stron Europy dają możliwość rozwiązywania problemów, wymiany poglądów i doświadczeń. Tego rodzaju działanie także pomaga naszej młodzieży lepiej zrozumieć, czym jest wielokulturowa Europa promująca wzajemne zrozumienie na gruncie historii, kultury, sztuki, sportu i w wielu innych sferach relacji międzynarodowych.

www.powiat-ilawski.pl
Zdjęcia: Joanna Babecka, Magdalena Rogatty.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jimmy 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Bleeeeeee... Odwracanie uwagi od rzeczy ważnych. Czyli co? W nadchodzącym roku starosta znowu wyremontuje ledwie 4 kilometry dróg powiatowych.........................? WSTYD! WSTYD! WSTYD!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xyz -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Lepiej się weź za drogi powiatowe

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton -2 ponad rok temu

  Rozumiem, że umowa dotyczy ściągania pracowników z Ukrainy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6965 sekundy