REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 sierpnia 2019, 15:12 komentarzy 11
Renata Motylińska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Iławie.

Renata Motylińska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Iławie. (M. Rogatty.)

– Rok szkolny 2019/2020 będzie rokiem szczególnym dla szkolnictwa  ponadpodstawowego w naszym powiecie – mówi Renata Motylińska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Iławie. – Do szkół powróciły 4-letnie licea, 5-letnie technika, od 2017 r. kontynuują swoją działalność branżowe szkoły I stopnia i zakończył się etap istnienia Gimnazjum Publicznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie - wymienia zmiany nowa szefowa odpowiedzialnego za edukację wydziału.

W związku ze zmianą ustroju szkolnego samorząd intensywnie przygotowywał się do przyjęcia tzw. podwójnego rocznika, analizowano potrzeby uczniów, możliwości lokalowe i kadrowe poszczególnych szkół. Tworzenie oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych jest zadaniem powiatu, dlatego podjęto działania służące zaspokojeniu potrzeb mieszkańców. W powiecie iławskim przygotowano miejsca dla 1 958 pierwszoklasistów – ostatnich absolwentów gimnazjów i pierwszych absolwentów szkół podstawowych.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przebiegła sprawnie i młodzież znalazła kierunki, w których będzie mogła się kształcić, chociaż nie zawsze były to szkoły pierwszego wyboru. Należy za to podziękować komisjom rekrutacyjnym, ponieważ nabór w tym roku wymagał dużego wysiłku logistycznego i organizacyjnego.

Już wiemy, że w placówkach prowadzonych przez Powiat Iławski 2 września pierwszy dzwonek zabrzmi na pewno dla 1 816 uczniów klas pierwszych, w tym 853 uczniów, którzy będą  kontynuowali edukację po gimnazjum oraz 963 po klasie ósmej.

Młodzież będzie pobierała naukę w 6 zespołach szkół:

 • w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie, w liceum  ogólnokształcącym naukę rozpocznie 419 pierwszoklasistów, w tym  197 uczniów po gimnazjum i 222 uczniów po ósmej klasie,
 • w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie naukę rozpocznie 357 uczniów. Do techników przyjęto 324 osoby, w tym  po gimnazjum  – 162, po ósmej klasie – 162. Młodzież będzie kształciła się w zawodach: technik ekonomista, technik budownictwa, technik informatyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik przemysłu mody. Mniejszym zainteresowaniem uczniów cieszyła się kontynuacja edukacji w branżowej szkole I stopnia w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.  Przyjęto tylko 33 uczniów, 16 po gimnazjum i 17 po klasie ósmej.
 • w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie naukę rozpocznie 417 pierwszoklasistów. Do techników przyjęto 219 uczniów (95 po gimnazjum, 124 po ósmej klasie), którzy będą kształcić się  w zawodach: technik handlowiec, technik reklamy, technik hotelarstwa, technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności. W  branżowej szkole I stopnia, do klas wielozawodowych, przyjęto 198 uczniów (po gimnazjum 94, po ósmej klasie 104),
 • w Zespole Szkół w Lubawie naukę rozpocznie największa grupa pierwszoklasistów – 447. Do techników przyjęto 121 uczniów (58 po gimnazjum, 63 po szkole podstawowej), którzy będą się kształcić w zawodach: technik elektryk, technik rachunkowości, technik logistyk, technik rolnik. W liceum kształcić będzie się 116 uczniów (69 po gimnazjum, 47 po ósmej klasie). W branżowej szkole I stopnia, w klasach wielozawodowych, naukę rozpocznie 210 uczniów (94 po gimnazjum, 116 po szkole podstawowej),
 • w Zespole Szkół im. Ireny Kosmowskiej w Suszu, naukę rozpocznie 160 uczniów. W technikach 99 osób (41 po gimnazjum, 58 po szkole podstawowej) młodzież będzie kształciła się w zawodach: technik ekonomista, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk. W branżowej szkole I stopnia w klasach wielozawodowych naukę rozpocznie 61 uczniów (27 po gimnazjum, 34 po ósmej klasie),
 • w Zespole Szkół Rolniczych im. H. i S. Sierakowskich w Kisielicach do branżowej szkoły I stopnia po ósmej klasie przyjęto 16 uczniów.

– Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i pracowników w szkołach, w których zachodziła obawa, że infrastruktura będzie niewystarczająca dla zwiększonej liczby uczniów, dokonano adaptacji, modernizacji pomieszczeń, m.in. w ZS im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie przygotowano dwie sale lekcyjne do nauki języków obcych, w ZS im. Konstytucji 3 Maja w Iławie utworzono 2 sale dla technikum żywienia – mówi Renata Motylińska. – W szkołach trwają obecnie intensywne prace nad przygotowaniem planów zajęć lekcyjnych, aby nauka odbywała się przede wszystkim w systemie jednozmianowym. Przygotowaliśmy się również do zwiększenia miejsc noclegowych, zapewnienia opieki uczniom zamieszkującym poza miejscowością, w której będą pobierali naukę. W Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie utworzono internat dla dziewcząt dysponujący 45 miejscami.

Z inicjatywy rodziców uczniów z niepełnosprawnościami w poprzednim roku szkolnym zainicjowano funkcjonowanie klas integracyjnych. Również w tym roku przeprowadzono rekrutację do klas integracyjnych w Zespole Szkół im. S. Żeromskiego w Iławie – 1 oddział, w Zespole Szkół im. Boh. Września 1939 Roku – 2 oddziały.

Uczniowie z niepełnosprawnościami mają także możliwość kontynuowania nauki w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie – w branżowej szkole I stopnia, w szkole przysposabiającej do pracy.

www.powiat-ilawski.pl

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Justyna 0 5 miesięcy temuocena: 75% 

  Do M CV zlozone w kazdej szkole w Ilawie i okolicach. A przegladam oferty po to, by wiedziec czy ktos wlasnie te CV moze przeglada.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ou -1 5 miesięcy temuocena: 0% 

  "To CV" , nie "te CV" droga Pani chcąca nauczać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~M. -2 5 miesięcy temu

  Bez urazy, ale widocznie Pani zawód/kierunek/specjalizacja nie są poszukiwane.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nowa -3 5 miesięcy temuocena: 67% 

  Rzeczywiście szkoły sobie poradziły... W Mechaniku rozwiązano klasy i uczniów dorzucono do innych klas aby było miejsce dla nowych uczniów. Nie że zatrudniono dodatkowych nauczycieli itp tylko po prostu rozwiązano klasy. To jest rozwiązanie godne pochwały...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~~ -4 5 miesięcy temuocena: 76% 

  A przyjrzał się ktoś ile więcej pracy ma personel poza nauczycielami? Ktoś to widzi? Kogoś to interesuje?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawiak -5 5 miesięcy temuocena: 40% 

  Nie wiem po co ta wyliczanka. Byli uczniowie chętni do szkół i zostali przyjęci. A jaka zasługa w tym Pani Motylinskiej że tak pisze? Chyba żadna. Chyba chce sobie PR zrobić i podkreślić kompetencje do zajmowanego stanowiska, że niby wie o co chodzi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stop-hejt -6 5 miesięcy temuocena: 75% 

  Hoho... Frustrat jakiś się odezwał. Akurat Pani Motylińskiej nie brakuje kompetencji i nie musi robić PR... A jeśli kiedykolwiek oberwaleś jako jej podwładny to najpewniej zasłużenie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Justyna -7 5 miesięcy temuocena: 60% 

  Czy brakuje nauczycieli? Czesto przegladam ogloszenia o prace i nie natrafilam na ogloszenie o pracy dla nauczyciela. Wiec chyba nie bylo potrzeby zatrudniania kogokolwiek. Chyba ze nabory byly po znajomosci

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~M. -8 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Szukasz pracy przeglądając oferty? Należałoby ruszyć się z kanapy i pójść do ewentualnego pracodawcy zaprezentować swoje umiejętności.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~łola boga -9 5 miesięcy temuocena: 60% 

  jakiś kłopot ? niecałe dwa tysiące uczniów...? a nauczycieli pewnie kilkuset W latach siedemdziesiątych w samej budowlance było ponad tysiąc uczniów, i nikt nie płakał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anula -10 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Teraz również nikt nie płacze, szkoły ponadpodstawowe cieszą się z wydłużenia nauki w liceach i technikach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5624 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)