REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 czerwca 2019, 14:55 komentarzy 1

(Fot. UM w Iławie.)

18 czerwca 2019 r. w Iławie uroczyście otwarto mieszkanie wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki niemu, w najbliższym czasie, szansę na podniesienie umiejętności prowadzenia własnego gospodarstwa domowego otrzyma co najmniej 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Po wielu latach starań, poszukiwania środków i możliwości lokalowych, na terenie naszego miasta i powiatu wreszcie udało się uruchomić mieszkanie wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami. Punktem przełomowym było pozyskanie w 2017 r. przez Gminę Miejską Iława unijnego dofinansowania na rewitalizację hali poprodukcyjnej przy ul. Jasielskiej. Partnerem społecznym tego przedsięwzięcia zostało w drodze konkursu Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Iławie. Zgodnie z opracowaną koncepcją funkcjonowania obiektu, halę przekształcono na Centrum Aktywności Lokalnej, a część budynku zaadaptowano właśnie na mieszkanie wspomagane.
 
Mieszkanie wspomagane to usługa społeczna świadczona w społeczności lokalnej w postaci mieszkania lub domu, przygotowującego osoby w nim przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zapewniającego pomoc w prowadzeniu samodzielnego życia. Jest ono dedykowane osobom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w szczególności osobom z niepełnosprawnościami/niesamodzielnym. 


Mieszkanie to w pełni wyposażony lokal o powierzchni 114 m2, posiada dwie sypialnie dla osób z niepełnosprawnościami (zapewnia możliwość nocowania 6 osobom), pokój asystentów, pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienkę/WC. Mieszkanie nie ma barier architektonicznych - jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. 


Wyposażenie i funkcjonowanie mieszkania wspomaganego jest obecnie finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w związku z realizacją przez PSONI Koło w Iławie projektu „Akademia samodzielności”. Wsparcie dla uczestników projektu zorganizowane jest w formie pobytów treningowych lub wspieranych.

Pobyty treningowe mają na celu przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do prowadzenia samodzielnego życia, m.in. poprzez: 
- treningi samodzielności, umiejętności praktycznych, higieny, spędzania czasu wolnego, ekonomiczny i in., 
- poradnictwo, 
- pracę socjalną lub inne usługi aktywnej integracji. 

Obecnie treningi mieszkaniowe realizuje pierwsza grupa uczestników projektu, tj. 15 osób z niepełnosprawnością intelektualną, które przy wsparciu asystentów i innych pracowników „Akademii samodzielności”, przez okres 12 miesięcy będą odbywały tygodniowe treningi w mieszkaniu, przygotowujące ich do prowadzenia własnego gospodarstwa domowego. W 2020 r. roku, treningi mieszkaniowe rozpocznie nowa grupa osób z niepełnosprawnościami (kolejnych 15 uczestników).

Pobyty wspierane odbywają się w przypadku potrzeby zastąpienia w opiece opiekunów faktycznych (tzw. opieka wytchnieniowa). Okres pobytu uczestnika w formie wspieranej jest zależny od jego sytuacji i może obejmować minimum jedną dobę, maksimum 12 tygodni (w ciągu roku może korzystać kilkakrotnie, ale łączny czas pobytu nie dłuższy, niż 12 tygodni).

Mieszkanie wspomagane to bardzo pożądana forma wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin: daje szansę na zwiększenie umiejętności samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, w różnych rolach społecznych, aktywny udział w życiu kulturalnym miasta, osiągnięcie pozycji społecznej dostępnej osobom sprawnym, występowanie samemu we własnych sprawach, a przede wszystkim prowadzenie przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną maksymalnie niezależnego i godnego życia. 

Pierwsze w naszym powiecie mieszkanie wspomagane - oficjalnie otwarte.

Ilość zdjęć 13

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~XxX 0 ponad rok temuocena: 100% 

    Brawo Iława widać że coś robią a burmistrz Zalewa Marek Żylinski dalej na dupie siedzi i co rok ta sama śpiewka że mieszkanie plus zrobi a tylko o sobie myśli bo mieszka w Urzędzie Miasta

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4715 sekundy