REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 maja 2019, 13:33 komentarzy 15

(Fot. Archiwum własne.)

„Tak” dla budowy szkoły na ulicy Sucharskiego w Iławie- to wynik dzisiejszych głosowań radnych Rady Powiatu Iławskiego w sprawie zatwierdzenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej oraz budżecie powiatu. Wśród wprowadzonych w ten sposób zmian jest zwiększenie finansowania oświatowej inwestycji planowanej do realizacji na Lipowym Dworze w Iławie.

O takie zwiększenie finansowania zawnioskował Zarząd Powiatu Iławskiego. Chodzi o budowę na działce na Lipowym Dworze nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iławie. W kolejnym przetargu, dotyczącym realizacji tego przedsięwzięcia, najniższa zaproponowana cena opiewa na 22,3 mln złotych. Ofertę tę złożyła ostródzka Firma Budowlana UNIB. Problem w tym, że kwota ta o ponad 3 mln złotych przekracza zabezpieczone na ten cel środki, które są w wysokości 19 mln złotych.

M.in. zmiana w tym zakresie (w wieloletniej prognozie finansowej) była przedmiotem dzisiejszego głosowania radnych. Głosowanie to poprzedziła krótka dyskusja.

Radny Eugeniusz Dembek chciał poznać szczegóły dotyczące etapowania tego przedsięwzięcia. Jak słusznie zauważył radny, przetarg, o którym mowa, dotyczy realizacji pierwszego etapu inwestycji. Jaki zatem jest zakres prac na poszczególnych etapach i jaki będzie cały koszt realizacji tej inwestycji? - pytał radny.

Starosta Iławski Bartosz Bielawski odpowiedział, iż inwestycja jest podzielona na dwa etapy, z czego pierwszy to budowa bryły szkoły, zaś drugi - internatu. Odpowiedź na drugie pytanie nie była możliwa.

- Koszty drugiego etapu są niemożliwe do oszacowania. Realizacja pierwszego etapu zajmie jakiś czas, a przez ten czas na rynku pracy i cen materiałów budowlanych może się dużo wydarzyć. Nikt nie jest w stanie tego przewidzieć - argumentował starosta.

Po przedstawieniu przez radnego Ryszarda Jurkiewicza, przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów, opinii komisji w tej sprawie, która była pozytywna, radni głosowali. Stosunkiem głosów 15 "za", 6 wstrzymujących się zmiany zostały przyjęte. Wstrzymali się radni PiS.

Następnie głosowano w sprawie zmian w uchwale budżetowej - tutaj również zawartych było wiele zmian, w tym ta dotycząca finansowania budowy szkoły. 

Pytanie dotyczące zmniejszenia środków na drogi zadał radny Henryk Witkowski, który dziwił się, że ma miejsce taki krok, choć kierownictwo powiatowego samorządu zapowiadało, iż drogi będą priorytetem. Radny dociekał też, czy zwiększenie finansowania na budowę szkoły odbywa się kosztem środków na drogi. Starosta zaprzeczył, by tak było, zapewniając, że drogi pozostają priorytetem. Nie zabieramy środków na drogi, a jedynie dostosowujemy wysokość tych środków do możliwości gmin, które partycypują w kosztach realizacji tych zadań oraz do dostępności zewnętrznego finansowania z programów rządowych, które, według zapowiedzi, miało być na poziomie 80%, a jest na poziomie 50% - przekonywał Bartosz Bielawski. 

Opinia komisji budżetu także w tym przypadku była pozytywna. Stosunkiem głosów 13 "za", 7 wstrzymujących się uchwała została przyjęta (jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu). Tym razem, poza radnymi PiS, wstrzymał się Eugeniusz Dembek. Nie głosowała Ewa Junkier, która musiała opuścić posiedzenie.


W podsumowaniu: Zarząd Powiatu Iławskiego formalnie dysponuje już zwiększonymi środkami i może rozstrzygnąć przetarg dotyczący budowy na Lipowym Dworze nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. 

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Juras 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Debek jak zwykle miesza on nic innego nie potrafi tragedia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~precyzja -1 ponad rok temuocena: 48% 

  Panie Bielawski, pan znowu kłamie. Dlaczego pan wprowadza w błąd mieszkańców Powiatu Iławskiego mówiąc, że Rząd Polski obniżył dotacje na drogi z 80% na 50% ????? Dokument, proszę , dokument czyli taka kartka papieru z Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów! Wam najlepiej wszystko na Rząd zrzucić , bo dodatkowo z PiS! Żenada!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nieznany -2 ponad rok temuocena: 56% 

  A rozbudowa szkoły w lasecznie nawet nieruszyła bo niby niema środków finansowych ale nagle znalazły się 22 miliony zł

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka -3 ponad rok temuocena: 49% 

  Dla budowy szkoly w Iławie zabezpieczone było 19mln. Brakowało ok 3 do najtańszej oferty z przetargu. Wiec nie nagle. Budowe szkoly specjalnej zapowiadaja od lat. W końcu mam nadzieję dotrzymaja slowa. Widziałeś jak wygląda obecnie szkoła w której są niepełnosprawne dzieci? Widziałeś tam schody, stolowke, sciany?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja8 -4 ponad rok temuocena: 59% 

  Te pretensje to do Wójta..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~M -5 ponad rok temuocena: 65% 

  Czy szkoła w Lasecznie podlega pod powiat??? To chyba zadania gminy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piar -6 ponad rok temuocena: 77% 

  Drogi są w fatalnym stanie może ktoś się za to zabierze i ten piasek po zimie z asfaltu nikt tego nie sprząta

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka -7 ponad rok temuocena: 51% 

  Jaki to ma związek z budową szkoły dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży która obiecywana jest od lat?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rodzic -8 ponad rok temuocena: 54% 

  Dziękujemy, w imieniu naszych dzieci przede wszystkim, ale również we własnym, bo to co wszyscy uważali już za nierealne, nagle zaczyna mieć szansę powodzenia. Dziękujemy Pani Starosto, że szkoła jest dla Pana rzeczywiście priorytetem. Dziękujemy Radnym, którzy poparli budowę szkoły.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Robert -9 ponad rok temuocena: 51% 

  Wstyd mi za radnych PIS, czy to nie oni tak deklarują, że ważne jest dla nich dobro dzieci? Wstyd mi za radnego Witkowskiego, którego znam osobiście. Naszym obowiązkiem jako społeczeństwa jest dbanie przede wszystkim o dobro najsłabszych. Są rzeczy ważne i rzeczy ważniejsze, tą ważniejszą jest ta szkoła, która będzie służyła przyszłym pokoleniom, dzieci niepełnosprawnych przybywa i wożenie ich do Kisielic nie jest żadnym rozwiązaniem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam -10 ponad rok temuocena: 41% 

  Jakby mieli w tym swój interes lub co najmniej ksiądz by miał to by głosowali inaczej, a dodatkowo wiemy jak PiS traktuje niepełnosprawnych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~next -11 ponad rok temuocena: 69% 

  Jednym damy, drugim zabierzemy - ktoś się cieszy, ktoś się smuci. Mniejsza kwota na drogi - super, przecież dzięki temu będziemy jeździć wolniej, a tym samym bezpieczniej. Może jeszcze coś obetnijmy, co służy całemu społeczeństwo, a co tam. Może Pan Starosta powie więc, gdzie trafią środki, które miały być przeznaczone pierwotnie na drogi, bo przecież na coś zostaną wydane.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pismejker -12 ponad rok temuocena: 48% 

  PiS to totalna opozycja w iławskim samorządzie. Nie potrafią wznieść się ponad podziałami tylko zawsze są na NIE, kiedy reszta chce na TAK. Partyjniactwo bierze górę a dobro miasta, powiatu i mieszkańców mają głęboko w "D"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szkoła -13 ponad rok temuocena: 54% 

  Radny Witkowski to emerytowany nauczyciel. Nie chce, aby dzieci niepełnosprawne uczyły się w lepszych warunkach?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak -14 ponad rok temuocena: 55% 

  Teraz widać jaki był z Pana Witkowskiego nauczyciel . Nie patrzy na dobro uczniów i tym bardziej dla dzieci niepełnosprawnych. Miał dobrą posadkę w szkole jako nauczyciel muzyki w Sp.3 . A teraz bierze kasę za głupie się gadki . I można się dobrze ustawić .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3244 sekundy