REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
Na zdjęciu Marek Polański- wicestarosta Powiatu Iławskiego, ze statuetką

Na zdjęciu Marek Polański- wicestarosta Powiatu Iławskiego, ze statuetką "Mecenasa IBUK Libry" i Kinga Groszkowska, dyrektor MBP w Iławie. (Fot. Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.)

Po raz 5. odbyła się Akademia Dyrektorów Bibliotek IBUK Libra. W tym roku premierowo wręczono nagrody IBUK Libry za rozwój e-czytelnictwa w kategorii "Mecenas IBUK Libry".

Wyróżnienie zostało przyznane Powiatowi Iławskiemu, który za pośrednictwem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie zapewnia dostęp do e-booków wszystkim bibliotekom publicznym w powiecie iławskim. Wicestarosta Powiatu Iławskiego Marek Polański odebrał statuetkę "Mecenasa IBUK Libry". Uczestniczył w uroczystości wspólnie z Kingą Groszkowską, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie, a odbyła się ona 11 kwietnia w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Powiat Iławski jest liderem w kwestii e-czytelnictwa. Dostęp do platformy IBUK Libra mają czytelnicy we wszystkich bibliotekach w powiecie iławskim, co jest ewenementem w skali całego kraju. Platforma IBUK Libra to czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. Od 2014 roku Powiat Iławski jest najpierw jedynym, a następnie jednym z dwóch w Polsce samorządów, które umożliwiają (opłacają) dostęp do tej platformy, początkowo dla pięciu, a od 2015 dla wszystkich bibliotek publicznych. W tym roku wykupiony został  dostęp  do 1 763 publikacji, w tym także do literatury pięknej.

IBUK Libra to pierwsza w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. Zawiera elektroniczne wersje książek z różnych dziedzin nauki, opublikowanych przez czołowych polskich wydawców. Wykupienie dostępu do publikacji elektronicznych to projekt Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, dzięki której powstało Konsorcjum Bibliotek Publicznych Województwa Warmińsko-Mazurskiego (w skład którego wchodzi między innymi Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie oraz wszystkie biblioteki publiczne z terenu Powiatu Iławskiego).

Aby móc korzystać z usług IBUK Libry, wystarczy zgłosić się do Czytelni Ogólnej MBP w Iławie (ul. Jagiellończyka 3) lub najbliższej biblioteki publicznej powiatu iławskiego, aby otrzymać indywidualny PIN kodu dostępu, który umożliwia bezpłatny dostęp do e-booków także poza siedzibą Biblioteki i zalogować się na stronie: http://libra.ibuk.pl.

Platforma IBUK Libra to przede wszystkim możliwość korzystania ze zbioru publikacji naukowych z różnych dziedzin wiedzy, o dowolnej porze na komputerze osobistym lub dowolnym urządzeniu mobilnym. Umożliwia także robienie notatek bezpośrednio w książce, dodawanie zakładek, tagowanie ważnych fragmentów i zakreślanie kolorami, wyszukiwanie w książce słów i fraz oraz posiadanie własnej e-półki z książkami.

Możliwość korzystania z usług IBUK Libra powstała dzięki inicjatywie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, która utworzyła konsorcjum bibliotek województwa warmińsko-mazurskiego, dzięki czemu czytelnicy mają możliwość korzystania z większego zbioru książek.

Źródło: MBP Iława, powiat-ilawski.pl.
Fot. Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.9482 sekundy