REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 marca 2019, 10:25 komentarzy 4
Nagrodę odebrał w imieniu „Żeromka” wicedyrektor Stanisław Kożuchowski.

Nagrodę odebrał w imieniu „Żeromka” wicedyrektor Stanisław Kożuchowski. (Zdjęcia: UMW w Olsztynie.)

Po raz drugi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wyróżnił szkoły średnie najlepiej przygotowujące swych absolwentów do podjęcia studiów. W gronie laureatów znalazło się 9 szkół naszego regionu, w tym LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie.

Wręczenie specjalnych statuetek "Chirona", symbolizującego nauczyciela i wychowawcę, przywiązującego wagę nie tylko do przekazywania wiedzy, ale także do formowania charakteru oraz rozwijania intelektualnych zdolności swoich uczniów, odbyło się 27 marca w Centrum Nauk Humanistycznych, podczas 2. ogólnopolskiej konferencji „Chiron – szkoła z potencjałem”. Uczestniczyli w niej dyrektorzy szkół średnich, współpracujących z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

- Uniwersytet chce w ten sposób uhonorować te szkoły średnie, których absolwenci zostali najlepiej przygotowani do podjęcia studiów, a wysokim poziomem wiedzy oraz zainteresowaniami odpowiadają profilom kształcenia realizowanym na UWM - mówił prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu, otwierając ceremonię wręczania nagród.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, samorządu, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, fundacji i Wydawnictwa Edukacyjnego "Perspektywy", parlamentarzyści.

- Ta statuetka jest przyznawana szkołom wyłanianym w konkursie według 3 kryteriów: liczby studentów, którzy przyszli do nas ze szkoły; wskaźnika sukcesu, określającego, ile osób spośród tych, którzy do nas przyszli, kończy studia i z jakim wynikiem oraz trzeciego kryterium - liczby osób korzystających ze stypendium rektora dla najlepszych studentów. Te 3 wskaźniki dały podstawę do wyłonienia laureatów statuetki "Chirona" - informuje prof. Jerzy Przyborowski, inicjator konferencji „Chiron – szkoła z potencjałem” i nagrody "Chirona".

Jak zaznacza prorektor prof. Przyborowski, najważniejszy cel nagrody to promowanie jakości edukacji zarówno na poziomie szkoły średniej, jak i wyższej.

- Zależy nam, aby szkoły średnie opuszczali absolwenci jak najlepiej przygotowani do studiów, do odnoszenia sukcesów - dodaje prof. J. Przyborowski.

Ze statystyk, które Uniwersytet prowadzi, wynika, że absolwenci nagrodzonych szkół średnich bardzo dobrze radzą sobie w toku studiów.

- Tzw. wskaźnik sukcesu, czyli ukończenia przez nich studiów w terminie, jest wysoki, zbliżony do wartości 1; to znaczy, że wszyscy kandydaci przychodzący z nagrodzonej szkoły kończą u nas studia w terminie - informuje Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. Studenckich.

W tym roku w gronie laureatów znalazło się 9 szkół średnich z naszego regionu. Władze UWM przyznały nagrody "Chirona" w 5 obszarach nauk, w których kształci Uniwersytet. W obszarze nauk medycznych uhonorowano V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie; nauk przyrodniczych i rolniczych - III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie oraz Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie. W obszarze nauk technicznych i ścisłych wyróżniono IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie, a także Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy. W obszarze nauk humanistycznych najlepsze okazały się I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie i Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach. W obszarze nauk społecznych i sztuki "Chirony" trafiły do Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie oraz do Zespołu Szkół Licealnych w Morągu.

Nagrodę odebrał w imieniu „Żeromka” wicedyrektor Stanisław Kożuchowski.

Małgorzata Hołubowska/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: UMW w Olsztynie.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~kagan 0 ponad rok temuocena: 100% 

  A byście spróbowali samochodem wjechać na miejski trawnik obok domu wielce czcigodnego Pana Stanisława, to z matury nici - wiem, co mówię!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~absolwentka -1 ponad rok temuocena: 67% 

  Chyba ktoś się pomylił dając nagrodę dla Żeromka

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~absolwentka -2 ponad rok temuocena: 80% 

  ja nie polecam... 0 praktycznych umiejętności, lepiej idźcie do technikum

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton -3 ponad rok temuocena: 85% 

  'Uniwersytet' z Olsztyna i liceum z Iławy - warci siebie nawzajem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4268 sekundy