REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie

(Fot. Archiwum szpitala.)

W związku z tym, iż w ostatnim czasie otrzymujemy od pacjentów monity w sprawie długości kolejki oczekujących do Poradni Preluksacyjnej, chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom Powiatu Iławskiego kilka informacji dotyczących funkcjonowania tej Poradni w Szpitalu Powiatowym im. Wł. Biegańskiego w Iławie.

- Wykonywanie przesiewowych badań stawów biodrowych u noworodków w Powiatowym Szpitalu w Iławie rozpoczęliśmy w 2010 r., w ramach projektu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności lokalnej powiatu iławskiego”, który to projekt w 85% współfinansowany był ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego - informuje dyrekcja szpitala. - Zgodnie z założeniami projektu badania bioderek wykonywane były u wszystkich noworodków urodzonych w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym naszego Szpitala. Projekt był realizowany do końca II kwartału 2011 roku. Aby zapewnić ciągłość w tym zakresie i ze względu na duże zainteresowanie oraz potrzeby, Szpital po zakończeniu realizacji projektu uruchomił Poradnię Preluksacyjną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, w której nadal wykonywana są te badania, ale już nie w tak szerokim zakresie, jak wówczas. Dzięki temu zapewniliśmy naszym pacjentom dostępność do świadczeń na miejscu, bez konieczności dojazdu np. do Olsztyna w celu wykonania rzeczonych badań.

g

Po podpisaniu kontraktu z NFZ badania stawów biodrowych u noworodków wykonywane są zgodnie z umową. Do poradni rejestrowane są wszystkie dzieci (zgodnie z kolejką oczekujących), również te z innych województw i powiatów. Nie obowiązuje w tym zakresie  rejonizacja. Przyjmowane są wszystkie dzieci, których rodzice zdecydują się na wizytę, są to zarówno wizyty pierwszorazowe, jak i kontrolne. 

Zgodnie z zasadami finansowania miesięcznie w Poradni można było przyjąć ok. 90 dzieci. Od 1 lipca 2018 r. zmieniły się zasady finansowania świadczeń, które spowodowały zmniejszenie liczby udzielanych świadczeń w poradni. Pomimo ograniczeń wynikających z wprowadzonych zmian wykonywane są badania w ilości przekraczającej kontrakt. Dodatkowo, w przypadku jeżeli rodzice nie zdecydują się na termin wizyty wynikający z kolejki oczekujących, istnieje możliwość skorzystania z odpłatnego badania stawów biodrowych. 

Szpital kilkakrotnie zwracał się do NFZ o zwiększenie finansowania tej Poradni, niestety ze względu na brak środków finansowych w planie finansowym nie otrzymał pozytywnego rozpatrzenia w tym zakresie. - Mimo to, mając na względzie duże zainteresowanie ze strony rodziców co do wykonania u dzieci badań stawów biodrowych w naszej poradni, czynimy dalsze starania w kierunku pozyskania większego kontraktu z NFZ, co przyniesie obopólną korzyść zarówno dla naszych pacjentów, jak i Szpitala - podsumowuje dyrekcja.

Źródło: Szpital Powiatowy im. Wł. Biegańskiego w Iławie.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.2469 sekundy