REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie

(Fot. Starostwo Powiatowe w Iławie.)

7 lutego, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Iławie, odbyła się odprawa roczna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie, będąca podsumowaniem wszelkich działań straży pożarnej na terenie powiatu iławskiego w minionym 2018 roku.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie bryg. Robert Fliciński, Wicestarosta Powiatu Iławskiego Marek Polański, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin powiatu oraz przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących na co dzień z Komendą Powiatową PSP w Iławie. W odprawie wzięli udział również funkcjonariusze iławskiej straży pożarnej.

Prowadzący odprawę roczną Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie bryg. Piotr Wlazłowski przybliżył kilka ważnych danych dotyczących powiatu. Powiat iławski to 1385 km2 powierzchni, prawie 93 tysiące mieszkańców (co stanowi 67 osób na 1 km2). Przez powiat iławski przebiegają dwie drogi krajowe, siedem wojewódzkich oraz dwie ważne linie kolejowe. Z punktu widzenia działalności straży pożarnej istotna jest specyfika powiatu iławskiego, która wiąże się z turystyką. Powiat ma aż 75 jezior, 350 km2 lasów.

Wszystkie te miejsca stanowią potencjalne zagrożenie, a tym samym mogą stać się terenem interwencji straży pożarnej.

Jednym z wątków odprawy był fakt częstych fałszywych alarmów dochodzących z obiektów znajdujących się w powiecie iławskim. Najczęściej są one spowodowane zaniedbaniami ze strony właścicieli i zarządców tych obiektów.

Od 1 stycznia 2019 roku nastąpiły ważne zmiany w tym zakresie. Podpisano nowe umowy z firmami monitorującymi miejsca i obiekty. Od tego czasu kosztami za nieuzasadnione wezwania straży pożarnej obciążani są właściciele i zarządcy nieruchomości. Zwracają oni koszty za paliwo. Kwoty zwrotów nie są duże, ale jak zaznaczył prowadzący odprawę strażak, chodzi o zwrócenie uwagi na fakt. Najwięcej zdarzeń, w których interweniują strażacy, dzieje się w Iławie, na drugim miejscu jest Gmina Iława, a po niej Gmina Susz. 

Szczególną uwagę zwraca się na jak najszybsze docieranie ze skuteczną pomocą do jak największej ilości zdarzeń niebezpiecznych. Iławscy strażacy docierają w czasie krótszym niż 15 minut do ponad 94% przypadków na terenie całego powiatu.

W komendzie powiatowej PSP Iława pracuje 51 strażaków, w powiecie działa 49 jednostek OSP - najwięcej tych jednostek jest na terenie Gminy Lubawa, bo aż 17, co podkreślił prowadzący. Jednostka OSP z Gminy Lubawa, konkretnie OSP Rożental, została pochwalona za pełną dyspozycyjność, co znaczy, że przy każdym wezwaniu była w pełnej gotowości do działania.

Reprezentacyjna grupa strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie zajmuje rokrocznie wysokie miejsca w mistrzostwach w sporcie pożarniczym. Drużyna z Iławy jest jedną z najsilniejszych w województwie i corocznie budzi duże emocje w trakcie swoich startów.

W sezonie zimowym wciąż ogromnym problemem są pożary sadzy w przewodach kominowych. Od 1 stycznia 2019 roku do 7 lutego odnotowano ich już 16. Do zdarzeń tych dochodzi mimo szeroko zakrojonej akcji prewencyjno-edukacyjnej ze strony wszystkich służb do tego powołanych.  

Brygadier Wlazłowski przedstawił również szereg potrzeb i planów na kolejne lata, akcentując w szczególności konieczność dalszej wymiany wyeksploatowanych pojazdów i sprzętu, modernizację systemu łączności radiowej oraz jako priorytetowy punkt przeprowadzenie termomodernizacji całego obiektu iławskiej strażnicy.

Źródło: www.powiat-ilawski.pl.
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Iławie.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.351 sekundy