REKLAMApowiat2
Piszemy co w powiecie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 lutego 2019, 09:25 komentarzy 13

(Fot. Starostwo Powiatowe w Iławie.)

W poniedziałek, 11 lutego Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski spotkał się z Wójtem Gminy Biskupiec Arkadiuszem Dobkiem. Rozmowa dotyczyła kwestii finansowania przewozu trzynaściorga dzieci z gminy Biskupiec do Ośrodka Specjalnego w Kisielicach. Od września 2018 roku rodzice płacą za ten transport, a to Gmina jest zobligowana do poniesienia kosztów. Wszystko wskazuje na to, że sprawa wkrótce się rozstrzygnie na korzyść rodzin.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kisielicach (działający w strukturach Zespołu Szkół w Kisielicach) tworzą oddziały przedszkolne i szkolne. Do ośrodka dojeżdżają dzieci z różnych gmin powiatu, a także spoza. Tak było m.in. w Gminie Biskupiec. Od września 2018 roku w Gminie tej otwarto jednak oddział specjalnej szkoły podstawowej w Krotoszynach i teoretycznie dzieci z tej Gminy mogą uczęszczać do ośrodka na miejscu, a nie dojeżdżać do Kisielic. Tym samym Gmina Biskupiec nie ponosiłaby kosztów. A mowa jest o około 40 tysiącach złotych w skali roku. Jednak rodzice nie chcą, by ich dzieci w trakcie nauki zmieniały placówkę i mają prawo podjąć taką decyzję. Prawo w tej kwestii  jest jednoznaczne. Gmina, w której zamieszkują dzieci, jest zobowiązana do sfinansowania transportu do placówki edukacyjnej. Prawo jeszcze dziś daje szanse dzieciom spoza powiatu iławskiego do wyboru szkoły w Kisielicach. Wójt Gminy Biskupiec Arkadiusz Dobek jest zobligowany do dowozu dzieci  do szkoły w Kisielicach. Na spotkaniu ze Starostą Powiatu Iławskiego Bartoszem Bielawskim wyraził zrozumienie  i dobrą wolę. Kwestią rozbieżności są różne wykładnie prawne, ale dla dobra środowiska Wójt ze Starostą starali się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. 

Dziś mogą cieszyć się rodzice tych dzieci, które rozpoczynają edukację w Ośrodku Specjalnym w Kisielicach. Jednak w perspektywie ośrodki specjalne naszego powiatu muszą liczyć się z mniejszą ilością uczniów. Mogą liczyć na dzieci zameldowane i zamieszkałe w powiecie iławskim. To może być z jednej strony trudność w niewystarczającej ilości środków finansowych na funkcjonowanie danej placówki, ale z drugiej strony musi to mobilizować  do lepszej oferty edukacyjnej poszczególnych szkół, ośrodków.

Źródło: Powiat Iławski.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Rodzic 0 ponad rok temuocena: 75% 

  Szacun dla Starosty Bielawskiego i jego ekipy. Jako rodzice spotykaliśmy się z różnymi urzędnikami. Jedynie Pan Bartosz zabrał się do problemu "po" męsku" i ze zwykłym ludzkim zrozumieniem i empatią. Nie wiadomo jak się sprawy potoczą, ale już teraz dziękujemy za zaangażowanie w naszej sprawę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek -1 ponad rok temuocena: 92% 

  Dobro dziecka jest najważniejsze, a skoro prawo jednoznacznie określa, że dowóz powinien być sfinansowany przez gminę więc chyba wszystko powinno być jasne. Być może zabrakło odrobinę empatii i zrozumienia, ale skoro wszystko jest już na dobrej drodze i jasne, to tylko gratulować zrozumienia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzesiek -2 ponad rok temuocena: 94% 

  Żadne wykształcenie nawet w najlepszej uczelni nie zastąpi powołania, serca i oddania dzieciom! Często zdarza się tak, że ukończona uczelnia nie idzie w parze z wiedzą, poza tym zarówno w placówce w Iławie jak i w Kisielicach są nauczuciele zarówno i po Uniwersytetach jak i " Włodku".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marta -3 ponad rok temuocena: 94% 

  Każdy dobry rodzic wybierając szkołę dla swojego dziecka chce żeby jego pociecha miała w niej jak najlepiej. Nie mam prawa krytykować szkoły w Iławie bo jej nie znam. Znam za to dobrze Nauczycieli i opiekunów z placówki w Kisielicach. Moje serce rośnie jak widzę mojego syna który z radością chce jechać do szkoły, jak mogę pochwalić się koleżanką z pracy tym, że moje dziecko w miarę możliwości staje się samodzielne. Chwaląc się rodzinie zdjęciami które ośrodek w Kisielicach zamieszcza na swoich stronach. Panie Starosto nie szukaj Pan tanich rozwiązań dla naszych dzieci lecz jak najlepszych bo to jest rola dobrego gospodarza. Dlaczego nie zorganizować dni otwartych w obydwu placówkach, przedstawić oferty jakie dla nas mają. Dlaczego nie przeprowadzić konsultacji w większym kręgu biorąc pod uwagę uwagi rodziców, nauczycieli i opiekunów a nie tylko wyrachowanych urzędników z Panem Rygielskim na czele.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marian-tata -4 ponad rok temuocena: 40% 

  Tak w Iławie Specjalny Ośrodek może pomarzyć o takim terenie jaki jest w Kisielicach, bo porostu maja w takim pechowym miejscu szkołę i wcale to nie jest ich wina. Niech się cieszą Kisielice, że szkoła rolnicza upada i jest teren do wykorzystania dla Ośrodka. A co do nauczycieli i ich wykształcenia...polemizowałbym, co mi z nauczyciela po studiach w Iławskim Włodku ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ken -5 ponad rok temuocena: 9% 

  Niestety sporo jest nauczycieli po Włodkowicu... Potem robią podyplomówkę i specjaliści całą gębą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ewa -6 ponad rok temuocena: 67% 

  No to tak jak i w szkole w Iławie :))) Życzę wszystkim rodzicom dzieci niepełnisprawnych takich nauczycieli i opiekunów, jak w Kisielicach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rodzic -7 ponad rok temuocena: 84% 

  Brawo Panie Starosto - za pomoc rodzicom z Biskupca. Ale od ośrodka w Kisielicach z daleka. Tu oferta jest zdecydowanie lepsza od szkoły w Ilawie. Zaczynając od nauczycieli, terenu i chociażby koni, o których w Ilawie mogą tylko pomarzyć. Chcemy żeby nasze dzieci tu się uczyły!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rysiu -8 ponad rok temuocena: 90% 

  W Kisielicach są naprawdę dobrzy specjaliści! Panie Starosto Bartoszu Bielawski, pamiętaj, że Starostą się bywa a człowiekiem się jest. A o korzeniach niech Pan nie zapomina!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa -9 ponad rok temuocena: 63% 

  Czytając ostatnie zdania tego artykułu, chyba zapomniał o korzeniach!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stara -10 ponad rok temuocena: 73% 

  Rygielski rozwalił szkole średnią w Kisielicach, Polański dobił. A Bielawski (kisielicczanin!!!) ma już w planach ,,wygasic" ośrodek w K- cach. Wszystko na rzecz 6 iławskiej, która z poziomem do pięt nie dorasta ośrodkowi w K-cach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andre -11 ponad rok temuocena: 67% 

  Jest dokładnie odwrotnie. Nie wiem kto takie ploty wypuszcza w świat :) Kisielice rozbudowują - winda w głównym budynku. To właśnie Iława ma być wygaszana, a dzieci z Iławy mają być przenoszone do Kisielic najpierw te z internatu. Wiem o czym piszę - mam informacje ze źródła.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suszak -12 ponad rok temuocena: 92% 

  A gdzie "nadstarosta" Rygielski? Aż się wierzyć nie chce że pozwolił Panu Bielawskiemu na samodzielną rozmowę ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3279 sekundy